رنو در ایران

مدیرعامل های وقت کمپانی های پارس خودرو و سایپا و ایران خودرو و همچنین مدیرعامل رنو و رئیس هیئت مدیره و نهایتا مدیر و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران کسانی بودند که سند های تاسیس رنو پارس را در سال ۲۰۰۴ امضا کردند .

فعالیت رنو پارس که یک کمپانی مشارکتی به حساب می آمد از آن زمان آغاز شد . مسولیت رنو پارس همکاری کردن و هماهنگ نمودن بین شرکت رنو و صنایع خودروسازی در کشورمان بود .

خودروهایی که در کشورمان از رنو مونتاژ گردیده اند و یا حتی بعضی هایشان در حال مونتاژ کردن می باشند تا سال ۲۰۱۶ به شرح زیر می باشد :

رنو ۴ توقف تولید

رنو ۵ توقف تولید

رنو ۲۱ توقف تولید

رنو تندر ۹۰

رنو مگان

رنو ساندرو

رنو لتیتود

رنو کولیوس

رنو لاگونا کوپه

رنو اسکالا

رنو فلوئنس

رنو اسپرت

رنو ترافیک

کلیه خودروهایی که با برند رنو در ایران موجود می‌باشند، در قالب سی‌کی‌دی توسط شرکت رنو به کارخانجات سه شرکت ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو تحویل داده می‌شود و فرایند مونتاژ آنها تحت نظارت رنو پارس انجام می‌گیرد و از طریق

محصولات شرکت رنو تراکس نیز که از شرکت‌های تابعه اسبق رنو می‌باشد و شامل کامیون و اتوبوس است، توسط شرکت رنو تراکس ایران و شرکت شهاب خودرو، در ایران مونتاژ می‌شوند.

 

رنو، (به فرانسوی: Renault) شرکت خودروسازی فرانسوی است، که در زمینه طراحی، ساخت و توزیع کلاس‌های مختلف خودرو، وسایل نقلیه تجاری، کامیون، تریلر، تراکتور، اتوریل، اتوبوس و خودروهای برقی فعالیت می‌نماید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بولوین-بیانکور، فرانسه قرار دارد.

شرکت رنو در سال ۲۰۱۱ پس از گروه فولکس‌واگن و پژو سیتروئن به‌عنوان سومین خودروساز اروپا شناخته‌شد.  این شرکت هم‌اکنون در رتبه نهم از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی جهان قرار دارد.

شرکت رنو مالک اکثریت سهام شرکت رومانیایی داچیا، شرکت ترکیه‌ای اویاک-رنو، شرکت کره‌ای رنو سامسونگ موتورز و شرکت ایرانی رنو پارس می‌باشد.  این شرکت هم‌چنین ۴۳٫۴٪ درصد از سهام شرکت ژاپنی نیسان  و ۲۵٪ درصد از شرکت روسی آوتوواز را نیز در اختیار دارد. در حال حاضر کارلوس غصن در جایگاه مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره رنو، عملأ سکان رهبری این شرکت فرانسوی را در دست دارد. وی همین مناصب را نیز در شرکت ژاپنی نیسان برعهده دارد.

این دو کمپانی پس از مشارکت در راه‌اندازی گروه رنو-نیسان آلیانس، هم‌اکنون در قالب این گروه، به‌عنوان چهارمین خودروساز بزرگ جهان، شناخته می‌شوند.  دولت فرانسه با در اختیار داشتن ۱۵٪ درصد از سهام رنو، بزرگترین سهام‌دار آن محسوب می‌شود.

شرکت رنو فعالیت گسترده‌ای نیز در مسابقات اتومبیل‌رانی و موتوراسپرت داشته و تیم فرمول یک رنو در طول سال‌های گذشته، یکی از موفق‌ترین تیم‌های فرمول یک بوده‌است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید